Na palecie, czy luzem? 2


transport na palecieCzy transport na palecie jest lepszy od transportu luzem? Wszystko w zasadzie zależy od tego co chcę przewieźć (gabaryty i waga towaru) oraz jak dużo tego jest. Napisałem w zasadzie, ponieważ to zależy też od rodzaju samochodu (czy ma windę np.) i od uwarunkowań technicznych miejsca załadunku i rozładunku. Otóż biorąc pod uwagę wagę zdawać się może, że transport na palecie i wykorzystanie wózka do palet lub „widlaka” będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zawsze tak jest, ponieważ ciężkie urządzenie może mieć kółka lub nóżki i na palecie będzie niezbyt stabilne. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie rampy lub wózka widłowego i ustawienie przesyłki bezpośrednio na podłodze skrzyni towarowej. Jeśli takie udogodnienia są oczywiście dostępne.

Drugą kwestią jest ilość przewożonego ładunku, która też ma swoje plusy i minusy w kwestii użycia palet. Załóżmy, że chcę transportować dużą ilość kartonów (cały kontener) i mam do dyspozycji wózek i rampę. Kartony są łatwe do ułożenia na palecie (jeśli są takich samych rozmiarów), tak więc załadunek i rozładunek pójdzie bardzo sprawnie. Ale… no właśnie jest małe ale. Kontener ładunkowy auta dostawczego pomieści 8 europalet. Jeśli zależy mi na zabraniu jak największej ilości kartonów (zakładam, że są lekkie). To przy transporcie paletowym wspomnianym autem dostawczym ubędzie mi około 1,2 metra sześciennego przestrzeni. Co przy łącznej pojemności ładunkowej skrzyni około 18 m3 jest dość niepotrzebnym zabraniem miejsca. Czasami bardziej opłaca się załadować to ręcznie.

Transport na dystans…

Znaczenie odnośnie sposobu transportu towaru ma także odległość jaką wspomniane kartony muszą przebyć aby dotrzeć do celu. Szybki załadunek będzie raczej istotny gdy dostawa odbywa się w obrębie miasta. Natomiast może warto poświęcić więcej czasu na załadowanie gdy ma to być transport z Warszawy do Szczecina i chcemy zabrać jak najwięcej. Zabranie jak najwięcej dotyczy głównie paczek lub rzeczy dobrze przygotowanych do transportu. Przewożąc meble pozbawione fabrycznych opakowań nie należy już upychać na siłę i bardziej wypada zadbać aby nic nie uszkodzić. Oooo i w tym momencie pojawia się jeszcze jedna kwestia wpływająca na realizację transportu. Jest to wartość i też ma ona szczególne znaczenie oprócz szybkości i ilości. Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, że dostawa uszkodzonego mienia mija się z celem transportu. Czasem warto zrobić jeden kurs więcej nawet na znaczną odległość niż zepsuć cenne meble.

Ostatnim elementem wartym poświęcenia uwagi jest posiadany budżet, który może decydować o wybranej firmie transportowej. Jest to oczywiście decyzja klienta i o ile przy transporcie rzeczy, na których nam zależy to budżet raczej ma znaczenie drugorzędne. To jednak bywają sytuacje, w których posiadane środki finansowe decydują może nie o wyborze przewoźnika ale bynajmniej o sposobie transportu. Nikt przecież nie mówi, że ostatecznie to musi być transport dedykowany lądowy samochodowy.

Transport na palecie kurierem

Nawiązując do wątku, że transport nie musi być jako usługa dedykowana to pozostaje jeszcze wysyłka kurierem. Pomijając już fakt, że ten rodzaj dostawy w przypadku gabarytów wymaga przygotowania przesyłki paletowej. Podkreślić muszę, że nie wszystko firma kurierska będzie łaskawa odebrać i dostarczyć. Trzeba też liczyć się z uszkodzeniem przedmiotu, który ze względu na swoje gabaryty może być trudny do odpowiedniego zabezpieczenia. Wynika to z częstych przeładunków logistycznych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy do “Na palecie, czy luzem?

  • Robert T.

    Człowiek uczy się całe życie 🙂 Tyle lat zajmuję się transportem, ale nigdy bym nie przypuszczał, że puste palety zajmują tak dużo miejsca. Nawet przez myśl mi nie przeszło, aby to zacząć liczyć. I jestem pod wrażeniem, że ktoś na to zwrócił uwagę 🙂

    • LOGISTIC Warszawa Autor wpisu

      Miejsce to jedno, a ciężar to drugie. Obecnie dużo uwagi zwraca się na przeładowanie pojazdów. Po co wozić zbędne kg… 🙂